Blog

Téli náthák orvoslása

Luca
2023.01.25 10:37
Téli náthák orvoslása

Mit tehetünk egészségünk megőrzése és az esetleges betegségek lefolyásának enyhítése érdekében? Nagyon is sokat! A betegségeket megelőzni is lehet és nem csak vitaminokkal, de ételekkel is, ahonnan a legjobban felszívódik az, amire éppen szükségünk van.

De ha már ott a baj, akkor is rengeteg eszköz áll rendelkezésünkre, hogy a tünetek minél enyhébbek, a betegség minél rövidebb legyen.

Az vagy amit megeszel

Az első, amihez mindenkor nyúlhatunk, ha érezzük a kialakuló náthát vagy influenzát, az a gyógynövények széles tárháza. Kivételesen egyszerű dolgunk van itt Magyarországon, ahol vadon is burjánzanak a mesébe illő hatásokkal bíró fajok.

Az egyes gyógynövények nem csak önmagukban tudnak jót tenni, de keverékekben is. Sőt, néha az ilyen keverékekben egymásra is hatnak az összetevők és a hatásfokuk még nagyobbra nő.

Fotó: Kelly Sikkema - Unsplash

Fokhagyma

A fokhagymát legendák övezik, nem véletlen vette szájára a néphit, hogy még rossz szellemek, vámpírok vagy boszorkányok ellen is jó. Klinikai kutatások bizonyították, hogy a fokhagyma antivirulens, antibakteriális és antifungális. Vagyis mind a vírusok, baktériumok és gombák ellen is gond nélkül veszi fel a harcot.

Általános rossz közérzet esetén fogyasszuk nyersen, pirítóssal vagy salátában. Torokfájás esetén 1-2 nagyobb gerezdet préseljünk 0.5-1 dl vízbe és azzal gargalizáljunk lefekvés előtt, fogmosás után. Éjjel megteszi varázslatos hatását.

A fokhagymát kapszula formájában is fogyaszthatjuk, ilyenkor kevésbé lokális és inkább hosszabb távon kifejeződő hatást gyakorol a szervezetre.

Méz

A méznek erős antibakteriális hatása van, a méhek nem csak élelemként, de gyógyszerként is fogyasztják. Figyelni kell, hogy 60 foknál nagyobb meleg ne érje, teába is csak azután tegyük miután már kicsit kihűlt, különben hatóanyagai “elfőnek”.

Méz vásárlásnál érdemes a kis termelőket priorizálni, mert a túlsággal cukrozott vagy a méhek komolyabb, akár gyógyszeres befolyásolásával készült méznek nem csak a környezetre gyakorolt hatása szörnyű, de magának a méznek a hatásfoka is drasztikusan csökkenhet. 

A mézben található propoliszból tinktúrát is szoktak csinálni, amit italba vagy magában fogyasztva immunerősítőként ajánlott szedni akár megelőzés képpen is.

A méhek eltűnőben lévő fajjá változtak, a szelíden termelő kisgazdák támogatásával a méhek megmentését is segíted.

Gyömbér

A gyömbér gyökér ázsiából került hozzánk és azóta is az egyik legnépszerűbb fűszer és gyógynövény. Rengeteg csodálatos élettani hatása mellett antioxidáns és gyulladáscsökkentő is, ezért a nátha és influenza elleni küzdelemben nagy segítségünkre lehet. Használják még emésztés serkentésére, emésztési problémák csillapítására is. 

Iható nyersen forrázva teának vagy mézzel és egyéb gyógynövényekkel keverve. Akár hosszasan is áztathatjuk az intenzívebb hatás kedvéért.

A gyógynövények megfelelően keverve még intenzívebb hatással bírnak.
Fotó: Юлія Вівчарик - Unsplash.com 

Bodza

A Bodza erős gyulladáscsökkentő és izzasztó hatású. Vizelethajtó hatása is van, így alkalmazása közben normális a gyakoribb vizelet. Ez utóbbinak és emésztésserkentő hatásának köszönheti neki tulajdonított enyhe fogyasztó hatását is.

Egy nagy bögre forró bodza teával rengeteg paplan alá bújva gyorsan kiizzadja az ember a makacs lázat, náthát is. Gyerekek kedvence lehet a leforrázott bodzaszörp is teaként fogyasztva.

Hárs

A hárs nagyon jó köhögéscsillapító, nyákoldó hatású, enyhén nyugtat, sőt fokozza szervezet védekező képességét is. Meghűlésre, köhögésre és hurutoldásra kiváló, de száj és torok öblítésre is szokták használni. Érdekesség, hogy fáját orvosi szénként is alkalmazzák.

A hárs tea jó ízű és jó illatú, akár magában vagy bodzával keverve is csodaszerként hat a náthára.

Lándzsás útifű

Ez a növény úton útfélen nő, a szó legszorosabb értelmében. MAgas nyálka tartalma miatt hatékony ellenszere a náthának, köhögésnek, bármilyen jellegű felső légúti megbetegedésnek. Ez a bizonyos nyálka, amit a bodzában és a hársban is megtalálhatunk, a felelős a hurut oldásáért. A lándzsás útifűnek kifejezetten intenzív hurutoldó hatása van teaként és szirupként egyaránt. 

Fotó: Jill Dimond - Unsplash

A természet varázslatos patikárius, sokrétű megoldásokat kínál szinte minden bajra. A gyógynövények hatásait a mai napig vizsgálják, használatukat a nyugati orvoslás sem engedte el. Mind mono teaként vagy komplexebb készítményként megállják a helyüket a gyógyszeriparban, miközben a mellékhatásaik elenyészőek vagy nincsenek, szemben a szintetikus gyógyszerekkel.

Súlyos bajokra hálásak lehetünk a súlyosabb gyógyszerekért. Enyhe problémáknál azonban érdemes mindig a gyógynövényeket részesíteni előnyben, amit a NetBio választékából könnyedén meg is valósíthatunk.