Blog

Az influenza lelki okai

Luca
2023.02.09 11:39
Az influenza lelki okai

Ugyan néha nehéz felderíteni egy betegség okát, de mindig húzódik valami a háttérben. Akár egy hidegben töltött délután, akár a pihenés hiánya, a túl sok stressz vagy a vírusoknak való kitettség, esetleg alul működő immunrendszer. Érdemes végig gondolni az okokat, hiszen akkor nem csak a tünetet, azaz a betegséget, de annak kiváltó okát is megszüntethetjük, így megelőzve az esetleges visszaesést.

A betegségnek oka van

Luxus manapság időt találni saját magunkra, így sokszor fordulhat elő, hogy bár a szervezetünk küldött enyhébb jelzéseket, csak akkor tudunk megállni és megpihenni, amikor drasztikusabban szól nekünk, például lebetegszünk.

Lassulás fél egészség

Ruediger Dahlke, berlini származású orvos, pszichoterapeuta, természetgyógyász és ismert író, aki munkássága során a betegségek mögötti lelki okokat derítette fel többek között. Azokat a jeleket igyekezett érthető rendszerbe fűzni, amikkel a testünk kommunikálni próbál velünk. A betegség mint szimbólum című könyvében a meghűlésre és annak járulékos betegségeire is volt válasza.

Az influenza lelki okai

Dahlke szerint az influenza és a legtöbb felső légúti megbetegedés alapvető kiváltó oka: lezárni a világ felé. Eldugul az orrunk, elszorul a torkunk, sokszor beszélni is nehezebb vagy egyenesen meg se tudunk szólalni. Persze az, hogy ki miért zár le a világ előle, pihenésre és magányra van éppen igénye vagy pont, hogy nem tudta felvállalni a véleményét és azon kell dolgozni, azt mindenkinek személyes feladata eldönteni. A tünetek részletei alapján azonban kaphatunk támpontokat saját állapotunkkal és a helyzet megoldásával kapcsolatban. 

Ha az üregek gyulladtak

Az üregeink szellősek, levegővel teliek, a vidám életérzést, könnyedséget képviselik. Influenza esetén általában ennek az ellenkezője áll elő, a fejünk nehéz lesz, mintha satuba fognák, sőt, nagyobb váladék mennyiség már az arcunk formáját is befolyásolja, persze csak ideiglenesen.

Ilyen esetekben jó lehet visszahozni a lét könnyedségét, a levegőt, akár szó szerinti formában, például inhalálással. 

Ha a tüdő jelez

A tüdőnek Ruediger Dahlke szerint a kommunikációhoz és a szabadsághoz van köze.  A tüdő tünetei utalhatnak a ki nem fejezett agresszióra, ami így testi szinten erős köhögésben talál utat magának. A köhögés távol tartja az embereket, “elugatja” őket a közelünkből.

Ilyen esetben érdemes végig gondolni, hogy van e olyan területe az életünknek, ahol nem adunk hangot a véleményünknek olyan őszintén, mint szeretnénk. Érdemes tudatosan levezetni a felgyülemlett feszültségünket, akár vitával, sőt, akár kiabáljunk szét a világba, hogy mi nyomaszt, sokkal inkább, mint hogy lenyeljük a dühünket. Önmagunk bátor felvállalása és a problémák azonnali megoldása halogatás helyett az, amire ilyenkor a tüdő buzdít.

 

A megfázást nem a hideg okozza, hanem a szervezetünk “engedi”.
Forrás: Unsplash; Towfiqu barbhuiya

Légúti megbetegedések.

A légúti megbetegedéseket még további szintekre bontotta Dahlke, így könnyebben visszakereshető a lelki ok is.

Az orr a hatalom, a büszkeség, a szexualitás jele, míg a torok és a garat a bekebelezésé, a védelmezésé. Ha a légcsőben akutabb a probléma, akkor a cserélődés fogalmán érdemes gondolkodni, míg a tüdőt érintő tüneteknél, ahogy fentebb említettük, a kapcsolat, a kommunikáció és a szabadság területeit érdemes átfésülni gondolatban.

Az alapvető ok itt is a külvilág felé való lezárás, ám légúti megbetegedéseknél inkább elhatárolódásról van szó, mint a hangadás hiányáról. Van egy részünk, amit nem védünk megfelelően, ami túlságosan ki van szolgáltatva a külvilágnak valamilyen formában.

Ha ötletünk sincs, akkor figyeljük meg a tünetek részleteit és a fenti területek közül a legjobban érintett témáját járjuk körbe kritikusan. 

Meghűlés, megfázás

Azt már régóta lehet tudni, hogy alapvetően nem a hideg okozza a megbetegedést, hanem a szervezet “hagyja magát” a hideggel szemben, valamilyen oknál fogva. Az összeszedett kórokozókat szinte csak a drámánkhoz használjuk, már megint összeszedtünk valamit, ráfáztunk.

Ilyen esetben lehetséges, hogy ki akarunk vonulni a mindennapi életünkből, szünetet tartani, kilépni a krízishelyzetekből. Elhatároljuk magunkat váladékkal, kommunikáció képtelenséggel, nem homokba, hanem paplan alá dugjuk a fejünket.

A láz lehetőséget ad a lehűlésre is, ha a lázunk már kellően felforrósított. Lehetőséget ad arra, hogy a mesterségesen keletkeztetett szünetben szembesüljünk a problémával, megoldjuk, újra rendezzük a dolgokat és ismét harmóniában tudjunk lenni a környezetünkkel, teendőinkkel. 

Nátha, influenza

A helyzet nagyon hasonló, ahogy a kiváltó ok is, ám ilyenkor a megoldás egy kicsit változik. Az influenza egyenesen a nemtörődömséget képviseli. Magunkba zárkózunk és érdektelenek vagyunk a külvilág dolgai iránt. Minden érzékszervünket elzárja a betegségünk, már nem tudunk több mindent lenyelni, sokszor szó szerint. Ilyenkor nagyon határozottan védeni kell a határainkat és pihenni, befelé fordulni, engedni az érdektelenségünknek. Az influenzás hónapok természetes ritmusa a pihenés lenne, mivel ezt nehéz megtenni a fejlett világban, a testünk rákényszerít minket időről időre. Szintén feladat megoldani a fennálló problémákat, elsimítani a konfliktusokat, hogy ne kelljen miattuk betegséggel elzárkózni a külvilág elől.